همه چیز درباره بلاک چین چیست +ویدیو

همه چیز درباره بلاک چین چیست +ویدیو

[aparat id=”N0Hur”]

بلاک چین چیست ؟؟

با توجه به مطرح شدن موضوع فیلترینگ پیام رسان تلگرام در ایران که محبوبیت بسیار زیادی دارد ، کاربران فضای مجازی و این اپ شروع به صحبت کردن درباره غیر قابل فیلتر شدن این پیام رسان کردند  و برای این صحبت هایشان از فناوری بلاک چین صحبت به میان آوردند . شاید برای شما هم مثل من سوال پیش آمده باشد که این فناوری چیست ؟ در ادامه همراه باشید تا شما را با این فناوری آشنا کنیم .

تعریف لغوی بلاک چین

(زنجیر) تشکیل شده است . منظور از بلاک چین بلوک های به هم chain (بلوک) و block) از دو واژه blockchain بلاک چین یا زنجیر شده ای هستند که غیر قابل تغییر هستند و در صورت تغییر هر یک از این بلوک ها کل زنجیره بلوکی به هم ریخته و فاقد اعتبار میشود .

تعریف اصطلاحی بلاک چین

بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده ، به صورت غیرمتمرکز است . در واقع بلاک چین نوعی پایگاه داده است که این پایگاه داده مبتنی بر اجماع بوده و توزیع شده است که اطلاعات را به صورت تغییر ناپذیر بر روی شبکه Database ای همتا به همتا و به شکلی امن ذخیره میکند که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل میشوند ، توزیع شده است .
بلاک چین در حقیقت یک دفتر کل توزیع شده برای ثبت رکوردها و گزارشات است و به دلیل نوع رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه ، گزارشات ثبت شده قابل هک ، حذف یا تغییر نیستند . در بلاک چین زمانی که اطلاعات ذخیره می شود دیگر امکان بازنویسی و تغییر آن وجود ندارد . این طراحی باعث میشود تا بلاک چین یک سوابق تاریخی دائمی ایجاد کند .

بلاک چین چگونه ایجاد شده است ؟


بلاک چین یک فناوری open source است و برخی مواقع از تکنولوژی بلاک چین به عنوان ستون فقرات ایجاد یک لایه متن باز transaction در فضای اینترنت نام می برند . در حقیقت فناوری بلاک چین به خودی خود یک فناوری بنیادی layer معاملاتی نیست و ترکیبی خارق العاده از چند تکنولوژی اثبات شده در گذشته مثل رمز نگاری کلید خصوصی ، اینترنت ، توزیع جمعی و … است که باعث خلق ایده ی بلاک چین شده است . بلاک چین بر سه اصل اساسی استوار است :
۱٫باز بودن و در دسترس عموم بودن ؛ ولی این بدین معنی نیست که همه افراد میتوانند آنرا تغییر دهند .
۲٫عدم تمرکز
۳٫غیرقابل هک بودن

منظور از کنترل غیرمتمرکز در بلاک چین چیست؟

پایگاه داده مورد اشاره در بلاک چین نمی تواند توسط شخص و یا نهاد خاصی کنترل شود یا به آن دسترسی پیدا کند ؛ زیرا یک شبکه توزیع شده و غیر متمرکز است . به عبارت ساده تر کامپیوترها هستند که با پیوستن به یکدیگر شبکه ها را می سازند و اداره شبکه به وسیله خود کامپیوترها بدون دخالت انسانی انجام می شود .
در پایگاه داده های معمولی و متمرکز مثل پایگاه داده ها و سرورهای بانک ها و سایت های مرجع و … شخص یا گروهی مالکیت آن رابه عهده دارند و میتوانند تغییراتی در آن بدهند و یا اطلاعات را از بین ببرند ؛ اما پایگاه داده های مبتنی بر فناوری بلاک چین متعلق به فرد خاصی نیست و هر گزارشی که در بلاک چین ذخیره یا ساخته شود تا زمانی که اینترنت هست ، به طور دائم وجود خواهد داشت و شخص خاصی نمی تواند آن را از بین ببرد و به همین دلیل است که ما این بلاک چین را “تغییر ناپذیر” می دانیم.

بلاک چین چگونه کار میکند ؟


برای اینکه درباره نحوه کار بلاک چین بیشتر بدانیم ابتدا نگاهی به هریک از این بلوک ها می اندازیم . هر بلوک در بلاک چین از سه قسمت تشکیل میشود :

۱٫data داده یا اطلاعاتی که بر روی آن بلوک ذخیزه میشوند که میتواند هر نوع اطلاعاتی باشد

hash . 2 (هش رشته هایی از کاراکترها هستند که به بلوک خاصی اشاره میکنند و هش یک بلوک با هش بلوک دیگر متفاوت است. کاراکتر می باشد . هش را میتوان ۶۴هش هر بلوک بلافاصله بعد از ذخیره داده ها در آن بلوک محاسبه میشود . طول هش بلوک ها همانند اثر انگشت انسان در نظر گرفت .

hash of previous block . 3  (هش بلوک قبلی) همانطور که اشاره شد بلاک چین زنجیره ای از بلوک ها هستند و برای اینکه این زنجیره به هم مرتبط شود باید مجموعه ای از بلوک ها داشته باشیم. حال برای اینکه این بلوک ها زنجیره وار به هم مرتبط شوند و جزئی از زنجیره به حساب آیند باید به گونه اب اثبات کنند که جزئی از زنجیره هستند پس این عمل با به همراه داشتن هش بلوک قبلی انجام میشود .

بلاک چین یک دفتر کل عمومی برای ثبت تراکنش ها و اطلاعات است .در هر بلاک هر اطلاعاتی می تواند ثبت شود ؛ از جرم و جنایت های یک فرد تا نمایش اطلاعات حساب برای دارایی ها و … . در بلاک چین اطلاعات در بلاک ها قرار میگیرند و با هم به صورت زنجیره ای مرتبط میشوند و همانطور که ذکر شد هرکدام از این بلاک ها چیزی به نام هش دارند که با یک تابع ریاضی خاص به دست می آید که توسعه دهندگان آن را مشخص میکنند . کوچک ترین تغییر در اطلاعات یک بلاک ، هش آنرا به طور کلی تغییر می دهد . مثلا اگر یک کاراکتر به هش بلاک افزوده شود هش بلاک به کلی تغییر میکند و در نتیجه بلاک های بعدی غیر معتبر خواهند شد به همین دلیل این فناوری بلاک چین یا زنجیره بلاک ها نام دارد .
هنگامی اطلاعات یا تراکنش های جدیدی (منظور از تراکنش ها در ارزهای دیجیتالی) درون شبکه بلاک چین وارد میشود یا انجام میگیرد ، شبکه که از node با توان محاسبات کامپیوتری بالا تشکیل شده است کل اعضای شبکه را از این اطلاعات تعداد زیادی نود یا تراکنش آگاه می کند . این فرآیند جدید یک کد هش تولید می کند این کد با کد هش بلوک قبلی ترکیب شده و یک بلوک جدید ایجاد میکنند که اطلاعات جدید در این بلوک ذخیره می شوند . اما نقش اعضای شبکه در این فرایند چیست ؟

اعضای شبکه بلاک چین دو نقش اساسی در شبکه ایفا میکنند :
۱٫ بررسی اینکه آیا شخصی که این اطلاعات را وارد می کند یا تراکنش را انجام می دهد همان فردی است که ادعا میکند .
۲٫ بررسی صحت اطلاعات یا تراکنش ها با توجه به سوابقی که در شبکه بلاک چین موجود است .
اما پس انجام این فرآیند جدید تمام اعضای شبکه هنگامی که به بلاک چین متصل میشوند یک نسخه از کل بلاک چین دریافت میکنند . وظیفه نگهداری و جلوگیری از تغییر این اطلاعات ثبت شده برعهده خود اعضای شبکه است . هنگامی که فردی این اطلاعات را دستکاری کند هنگامی که دوباره به بلاک چین متصل می شود آن نسخه از بلاک چینی که در اختیار دارد را با اعضای دیگر شبکه به اشتراک میگذارد و اعضا بررسی میکنند که این اطلاعات صحیح اند یا خیر . در صورت مغایرت اطلاعات
با نسخه هایی که دیگر اعضای شبکه در اختیار دارند آن اطلاعات از شبکه کنار گذاشته می شوند.

چرا فناوری بلاک چین امن است ؟


همانطور که در بالا اشاره شد بلاک چین یک مرکز داده غیرمتمرکز و توزیع شده از اطلاعات است و این مهم ترین ویژگی بلاک چین است . شیوه معمول رایج بدین گونه است که برای ذخیره اطلاعات از یک مرکز داده مستقر در یک سرور مرکزی استفاده میشود . برای مثال همه اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی در یک پایگاه داده مرکزی در یک سرور مرکزی خاص که به بانک تعلق دارد ذخیره می شود . یکی از ایرادات اساسی که به ذخیره سازی متمرکز اطلاعات وارد است و بترها اتفاق افتاده این است که بانک ها و سایت های زیادی مورد هک و سرقت قرار گرفته اند و میزان قابل توجهی پول و اطلاعات به به سرقت رفته است . به نظر شما دلیل اتفاق چیست ؟

این اتفاق چیست ؟

در ذخیره اطلاعات به شیوه متمرکز هکرها و سارقان تنها با یک یا چند سرور میزبان سروکار دارند و فقط با هک کردن آنها به اطلاعات دست پیدا می کنند . اما در بلاک چین هکرها با مجموعه ی بیشماری از کامپیوترها سرو کار دارند و برای نفوذ در شبکه درصد کامپیوترهای موجود در شبکه ی بلاک چینی را در یک زمان هک کنند که این کار عملا غیرممکن است ۵۰حداقل باید بیش از محرمانه بودن بلاک چین محرمانه بودن تراکنش ها و اطلاعات رد و بدل شده با استفاده از کلیدهای رمزنگاری در بلاک چین بعد از مسئله امن بودن آن مهم ترین ویژگی بارز آن می باشد .

به طور مثال فرض کنید شخصی از جرم انجام شده توسط شخص دیگر اطلاع دارد و جرم این فرد را در سیستم بلاک چینی ثبت میکند . در سیستم بلاک چینی هویت این شخص نامشخص می ماند و فقط شبکه از هویت این فرد با خبر است و با توجه به غیر قابل هک بودن بلاک چین خطری این شخص را تهدید نمیکند . اما در سیستم ثبت جرم فعلی هویت شخص گزارش دهنده معلوم است و این فرد بعدها به گونه ای مورد تهدید یا سوء قصد قرار میگیرد و مقام هایی قضایی باید از جان این فرد حفاظت کنند .

کاهش هزینه ها با بلاک چین

با گسترش استفاده از فناوری بلاک چین که غیرمتمرکز است دیگر لازم نیست که پول های کلان برای حفظ و نگهداری از سرورها و تامین امنیت آنها شود ؛ زیرا امنیت این فناوری به طور خودکارتوسط خود شبکه تامین میشود و سرورهای متمرکزی وجود ندارد که به آنها آسیب فیزیکی وارد شود و از دسترس خارج شوند .

علاوه بر این صنایعی هم که از فناوری بلاک چین استفاده می کنند هزینه های کمتری متحمل می شوند به عنوان مثال دقت کنید به مثالی که در قسمت محرمانه بودن به گزارش دهنده جرم و جنایت اشاره کردیم . دولت های بیشماری در سال هزینه های هنگفتی صرف قانون حفاظت از شهود یا گزارش دهندگان جرم و جنایت می کنند . اگر این ثبت جرم و جنایت در بلاک چین صورت گیرد دیگر دولت ها نیازی نیست این هزینه ها را متحمل شوند زیرا کسی به فرد گزارش دهنده دسترسی ندارد که بتواند او را مورد سوء قصد قرار دهد زیرا این مشخصات این فرد در بلاک چین محفوظ است .
در قسمت های بیشماردیگری نیز فناوری بلاک چین میتواند مورد استفاده قرار گیرد و باعث کاهش هزینه ها شود مانند رای گیری های انتخاباتی ، بیمه ها ، ادارات مالیات و … که به دلیل طولانی شدن مطلب از توضیحات در این مورد خودداری میکنیم .

سرعت پردازش در بلاک چین

تنها ایرادی که به بلاک چین میتوان وارد دانست این است که با توجه به اینکه سرور مشخصی وجود ندارد و همه ی کامپیوترهایی که به شبکه متصل هستند به عنوان سرور مورد استفاده قرار می گیرند سرعت پردازش کاهش می یابد . به عبارت دیگر سرعت پردازش با تعداد اعضای شبکه نسبت معکوس دارد .اما هر چقدر هم زمان پردازش زیاد شود نمی تواند این زمان از یک ساعت فراتر برود و مزیت هایی که بلاک چین دارد را تحت تاثیرقرار دهد .

نتیجه گیری

بلاک چین یک پلتفرم توزیع شده است که امکان انتقال اطلاعات را از یک مکان به مکان دیگر با امنیت بالا فراهم می سازد . در حقیقت نکته اصلی فناوری بلاک چین ، قدرت بسیار بالای تنظیم خودکار آن در کنار خاصیت تمرکز زدایی آن می باشد . درخواست ها برای استفاده از این تکنولوژی روز به روز در حال افزایش می باشد و به طور همزمان این تکنولوژی به تکامل خود ادامه میدهد
هم اکنون نیز از این تکنولوژی در بسیاری از صنایع و شرکت ها از قبیل ارزهای دیجیتالی مثل :بیت کوین Bitcoin ، اتریوم  Ethereum و … ، معاملات املاک مثل معاملات املاک در روسیه استفاده می شود . کمپانی های بزرگی داش Dash نیز شروع به تحقیق در زمینه بلاک چین کرده اند تا از رقبای خود عقب نمانند .

چیزی که بسیار حائز اهمیت است این است که آینده دنیا در بستر اینترنت و تکنولوژی های وابسته به آن رقم خواهد خورد و بلاک چین میتواند امنیت کاربران را در این محیط ناامن فراهم کند . تنها یک سوال باقی می ماند که دولت ها و موسسات غول پیکر چگونه خود را با این فناوری وفق می دهند و آیا این تکنولوژی را می پذیرند یا خیر ؟ که جواب این سوال تنها با گذشت زمان مشخص می شود

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *