اموزش ترفند نرم افزار لایت روم برای سرعت بخشیدن به ویرایش عکسها

اموزش ترفند نرم افزار لایت روم برای سرعت بخشیدن به ویرایش عکسها

[aparat id=”CrQvf”]

اگه شما طرفدار نرم افزار قدرتمند لایت روم { Adobe Lightroom} هستید.  احتمالا تمام راهنمایی ها و ترفندها برای ویرایش عکس را می دانید اما چطور میتوان سرعت کار را بالا برد؟ چگونه میتوان مدت زمان کار روی عکس را کاهش داد؟ وقتی که عکس های زیادی برای ویرایش داشته باشین ؟ این مقاله به شما اموزش نحوه ویرایش را در نرم افزار لایت روم  می دهد ما همچنین برخی از ترفندهای ساده اما موثر را که می توانید برای شروع کار که از طریق دسته ها استفاده میکنید را پوشش میدهد و شما میتوانید مقایسه بین فتوشاپ در برابر لایت روم را در اینجا ببنید ..

 

 ممکن است عکس هایی داشته باشید که خارج از فوکوس هستند یا بقولی به درد نخور و غیر قابل استفاده و حتما میخواهید فورا عکس رو ویرایش کنید خب بریم سراغ اموزش لایت روم با گاسپ وب همراه باشد

۱٫سازماندهی کتابخانه شما

از بالا سمت راست لایت روم ماژول Library را انتخاب کنید

برای مشاهده هر عکس به صورت جداگانه نمایش در پایین سمت چپ را انتخاب کنید، از کلید میانبر E استفاده کنید.

در سمت چپ دکمه Grid View (از کلید میانبر G)استفاده کنید نمایش شبکه تمام کتابخانه شما را نشان می دهد که شبیح ساختار پوشه هست که شما برا اولین بار بهش نیازی ندارید

در نمای لئوپ، تمام عکسهای شما به صورت افقی در پایین صفحه نمایش داده میشود ، در زیر عکس های انتخاب شده شما قابل مشاهد است

پیش نمایش از تمام عکس های خود را ایجاد کنید این به سرعت ویرایش کمک زیادی میکند و باعث میشود که لایت روم به دستور شما پاسخگو تر باشد .

با انتخاب تمام عکسهای خود شروع کنید. بر روی اولین عکس کلیک کنید و Shift را نگه دارید و روی آخرین عکس کلیک کنید. شما خواهید دید که عکس های انتخاب شده از خاکستری تیره به پس زمینه خاکستری روشن تغییر می کنند.

برای ساخت پیش نمایش به این گزینه بروید و بسازید Library> Previews> Build 1: 1 Previews این ممکن است بسته به قدرت رایانه شما وتعدا عکس ها مدتی طول بکشد ولی خب سرعت عملی بالایی نسبت بقیه ترفند ها دارد

وقتی که پیش نمایش ها ساخته شد شما در نهایت می توانید ویرایش را درلایت روم شروع کنید!

۲٫فیلتر کردن تصاویر

مطمئنا دوست دارید بعد عکس گرفتن انواع افکت های رو عکستون بزارید یا بطوری که عکس های شما به درد نخور و غیر قابل استفاده باشد را فیلتر کنید شاید قابل درک نباشد ولی لایت روم و این ترفند های که اموزش میدیم میتواند کمک زیادی برای صرفه جویی زمان کند

برای افزایش سرعت کار، Auto Advance را از منوی عکس فعال کنید.

Auto Advanceیک ویژگی ساده هست که با انتخابش میتوانید زمان ویرایش عکس را کمتر کنید این گزینه عکس های شما را رتبه بندی میکند لایت روم  بصورت خودکار عکس بعدی را حرکت میدهد. ممکن است این عمل ناخوشایند باشد مدت زمان را کاهش میدهد.

با فیلتر کردن تمام عکس های ناخوشایند شروع کنید شما می توانید از کلید های arrow برای حرکت از طریق مجموعه خود و از کلید X برای علامت گذاری عکس به عنوان رد شده استفاده کنید Auto Advance برای شما بقیه را انجام خواهد داد. از طریق کل کاتالوگ عکسهایی را که نمیخواهید  استفاده کنید را رد کنید.

پس از انجام، با فشار دادن کلید G به Grid View بروید با انتخاب ماژول در بالا سمت راست، دکمه Filters را انتخاب کرده و سپس گزینه Flagged را بزنید

شما ممکن است بلافاصله متوجه شوید که تمام عکسهای شما اکنون ناپدید می شوند. این به این دلیل است که به طور پیش فرض Lightroom توسط عکس هایی که به عنوان Picked مشخص شده است، فیلتر می شود بنابراین از انتخابگر ویژگی در بالای صفحه برای فیلتر کردن عکس های رد شده استفاده کنید.

اکنون عکس های رد شده شما قابل مشاهده هستند، به جلو بروید و همه آنها را انتخاب کنید و سپس Delete را فشار دهید.

Lightroom از شما میخواهد که عکس های ناخوشایند را حذف کنید یا آنها را از روی دیسک به طور کامل حذف کنید. من شخصا دوست دارم آنها را از دیسک حذف کنم، چون پشتیبان های چندگانه دارم و نیازی به نگه داشتن عکس های بد نیست، اما انتخاب شما ممکن است متفاوت باشد.

۳٫انتخاب تصویر

حالا که تمام عکس های ناخوشایند شما حذف می شوند، وقت آن است که برای بهبود و کاهش بیشتر زمان. هیچ نیازی به ویرایش ۱۰۰۰ عکس نیست اگر فقط نیاز دارید ۱۰۰عکس را ارائه کنید، بنابراین زمان صرفه جویی در وقت خود را صرفا فقط عکسهایی را که لازم دارید ویرایش کنید.

Lightroom چندین روش مختلف برای گروه بندی عکس ها فراهم می کند. شما می توانید هر یک از یک تا پنج ستاره را ارزیابی کنید، می توانید یک برچسب رنگی اعمال کنید، یا همانطور که در بالا دیده اید، می توانید عکس ها را به عنوان رد یا علامت گذاری کنید. این مرحله چیزی از اولویت شخصی است، اما من ترجیح می دهم از رنگ ها استفاده کنم تا عکس ها را به دسته های مختلف گروه بندی کنند (این ممکن است در داخل و خارج عکس ها باشد یا شاید دوربین های مختلف). برچسب های رنگی کمی نسبت به کاربرد استفاده می کنند، و می توان با کلیک راست> تنظیم رنگ برچسب انجام داد.

شما می توانید برچسب رنگی را برای انتخاب چندین عکس اعمال کنید، اما کلید میانبر وجود ندارد. برچسب های رنگی برای مرتب سازی تقریبا تصاویر به دسته های مختلف، و سپس با استفاده از فیلتر ها برای کار بر روی یک دسته در یک زمان، بهترین استفاده را میتوان کرد

۴٫پردازش دسته

هنگامی که تصویر انتخاب نهایی خود را تصحیح کرده اید، می توانید سرانجام ویرایش گروهی را آغاز کنید. برای انتخاب خود از فیلترها در بالای نمای شبکه استفاده کنید. ممکن است بخواهید در دسته های رنگی ویرایش کنید یا فقط عکسهای چهار ستاره را ویرایش کنید. هر انتخابی شما، استفاده از رنگ ها، ستاره ها و پرچم ها، انعطاف پذیری زیادی در انتخاب انتخاب شما می دهد.

تصاویر شما فیلتر شوند، می توانید مطمئن باشید که هر دسته شامل تصاویر مشابه است. شاید همه آنها در همان اتاق گرفته شده بودند، با روشنایی مشابه.

از بالا سمت راست گزینه Develop انتخاب کنید با اولین عکس شروع کنید. تغییرات اساسی را که می تواند به تمام تصاویر اعمال شود. این ممکن است تراز سفید، تیز کردن، کاهش نویز و اصلاح لنز باشد اما شما می توانید هر چیزی که دوست دارید را تغییر دهید.

هنگامی که ویرایشهای پایه خود را انجام دادید، باید این را برای تمام تصاویر موجود در سری اعمال کنید راست کلیک کنید و به این قسمت بروید Develop Settings > Copy Settings.

این پانل تنظیمات کپی را نشان می دهد. از گزینه های جعبه یا Check All و Check  دکمه ای برای انتخاب تنظیمات برای کپی استفاده کنید.اگر تغییرات تصویری خاصی را انجام ندهید، معمولا می توانید همه را بدون هیچ مشکلی کپی کنید.

پس از انتخاب تنظیماتی که می خواهید کپی کنید، بر روی دکمه کپی کلیک کنید. اکنون تمام تصاویری را که میخواهید این تنظیمات را اعمال کنید، انتخاب کنید. شما می توانید کلید Shift را نگه دارید و از اولین تصویر تا آخرین تصاویر را کلیک کنید تا همه آنها که انتخاب شده اند را انتخاب کنید.

بر روی یکی از تصاویر مقصد کلیک راست کنید و یک بار دیگر به «توسعه تنظیمات» بروید و سپس تنظیمات را وارد کنید.

لایت روم اساساً یک تاریک خانه ی کامل دیجیتال است. کارهای سنتی که پیش از این عکاسان روی تصاویرشان اعمال می کردند را حالا می توانند توسط لایت روم انجام دهند. اگر راجع به عکاسی دیجیتال جدی هستید، اپلیکیشن کمپانی ادوبی ابزاری ارزشمند برای شما به شمار می شود.

[aparat id=”L7UBC”]

شما میتوانید از این لینک لایت روم را دانلود کنید … {ویندوز}

قابل توجه دوستان نسخه اندروید لایت روم منتشر شد که از این لینک دانلود کنید

نظرات ۲

  1. علیرضا گفت:

    مرسی از سایت خوبتون

  2. نیلانت گفت:

    مرسی از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *