کورتانا رخنه امنیتی باعث هک شدن ویندوز۱۰ شد

کورتانا رخنه امنیتی باعث هک شدن ویندوز۱۰ شد

یک هکر توانسته صفحه‌ی قفل یا لاک اسکرین را دور بزند و به اطلاعات مهم روی کامپیوتر دسترسی پیدا کند،شاید کمی نگران شوید اگر بفهمید که کورتانا رخنه‌های امنیتی بسیار بزرگی داشته است . البته خبر خوب این است که مایکروسافت مشکل را حل کرده است. با گاسپ وب همراه باشید

شرکت مک آفی از رخنه های امنیتی ویندوز پرده برداری کرده است.یکی از این مشکلات ساده این بود که شما می‌توانستید با استفاده از لاک اسکرین از دستیار صوتی استفاده کنید و به راحتی یک منو متنی ویندوز۱۰ را با تایپ کردن، در حالی که کورتانا در حال گوش دادن به یک جستار است، باز کنید.

جزئیات فایل‌ها و حتی محتوای فایل که در منو متنی موجود است می‌تواند اطلاعات حساسی را از یک لپ‌تاپ قفل شده نشت دهد.

از رخنه کورتانا  برای اجرای کد روی کامپیوتر از طریق لاک اسکرین استفاده کرد توسط این رخنه هکر می‌تواند از طریق یک ایمیل فیشینگ که قبلاً فرستاده شده حقه‌ی در پشتی را اجرا کند.

شرکت مک آفی همچنین یک رخنه دیگری معرفی کرد، دستیار دیجیتالی که اجرای بارگیری (payload) را از طریق یک فلش USB امکان پذیر می‌کند که توسط آن هکر می‌تواند به اطلاعات و رمزهای مربوط به ورود دسترسی پیدا کرده و به دستگاه دسترسی کامل پیدا کند. این مشکل بسیار نگران کننده است.

و پس از بررسی تیم مایکروسافت و وجود باگ امنیتی کورتانا، یک پچ جدید برای ویندوز ۱۰این مشکل را رفع کرد،کاربران ویندوز ۱۰باید این پیچ را دانلود کنند اگر هنوز آپدیتی از طریف مایکروسافت دریافت نکرده اید و یا به هر دلیلی امکان آن در حال حاضر برای شما وجود ندارد بهتر است که کورتانا را از صفحه‌ی لاک اسکرین خود حذف کنید. لازم به ذکر هست اگر کورتانای شما روی لاک اسکرین اجرا می‌شود باید این پچ را دانلود و یا اپدیت کنید تا در معرض هک سیستم خود نباشید.

شرکت مک‌آفی در گزارش رسمی خود اعلام کرد که این رخنه تنها بخشی از حملات بالقوه‌ای است که از طریق دستیار دیجیتالی و فرمان های صوتی صورت گیرد ،این شرکت همچنین اعلام کرده است تحقیقات گسترده تری در درباره کورتانا و هوش مصنوعی مایکروسافت انجام خواهد داد.

در دنیای ما این تحقیقات بسیار مهم مفید حیاتی هست، ود چرا که ما در حال پیش‌روی به سوی دنیایی هستیم که در آن دستیارهای مجازی هوش مصنوعی هرروز بیش از پیش جای خود را در زندگی روزمره‌ی ما باز می‌کند و ما اطلاعات بسیار مهمی را با آن درمیان می‌گذاریم.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *