۱۰ علامت که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده است

۱۰ علامت که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده است

یکی از بدترین اتفاقاتی که برای یک سیستم کامپیوتری ممکن است بیافتد ویروسی شدن آن است. اما ویروسی شدن کامپیوتری با علامت‌هایی همراه است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله علائمی‌ که نشان‌ می‌دهد سیستم شما به ویروس آلوده شده است را معرفی کنیم. باگاسپ وب همراه باشید.

اشکالاتی در مرورگر

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر ایجاد اشکالاتی در مرورگر است. امروزه از pop-upها بیشتر برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌شود. اما نمایش pop-up در صورتی که مرورگر باز نباشد، اصلا نشانه خوبی نیست. بسیار از این دست pop-upها برای آنتی ویروس‌های تقلبی هستند و یا اینکه هشدار‌ می‌دهند که سیستم در معرض خطر قرار دارد.

مسئله دیگر در مورد مرورگرها به نوار ابزار (Toolbar) برمی‌گردد. در صورتی که در مرورگر خود با نوار ابزاری مواجه شدید که شما آن را نصب نکرده‌‌اید، به احتمال زیاد پای یک ویروس در میان است.

بعلاوه در اغلب مرورگرها‌ می‌توانید عبارت مورد نظر خود را در نوار آدرس تایپ کنید، در این حالت مرورگر به صورت پیش‌فرض جستجو را از طریق گوگل انجام‌ می‌دهد. اگر یکباره متوجه شدید که موتور جستجوی پیش‌فرض بدون دخالت شما تغییر کرده است و یا اینکه نتایج جستجو نمایش داده شده با قبل متفاوت است و غیر معمول به نظر‌ می‌رسد به احتمال قوی سیستم شما به ویروس آلوده شده است.

غیرفعال شدن آنتی ویروس

یکی از راه‌های ورود ناشناس به سیستم، از کار انداختن سیستم امنیتی است، کاری که خیلی از ویروس‌ها انجام‌ می‌دهند. بسیاری از نمونه‌های بدافزارها قادر هستند آنتی ویروس سیستم را غیرفعال کنند. بنابراین در صورتی که بدون خواست شما آنتی ویروس سیستم غیرفعال شده باشد و یا اینکه نتوانید آن را آپدیت کنید، مطمئن باشید که سیستم شما دچار ویروس شده است.

کاهش سرعت کامپیوتر

یکی از نشانه‌های ویروسی شدن کامپیوتر کاهش سرعت کامپیوتر در طول زمان است که البته با گذشت زمان دلایل زیادی مانند خوب کار نکردن سخت‌افزارها و یا اشغال بی‌دلیل فضا توسط برخی نرم افزاها مانند کروم،‌ می‌تواند باعث این مشکل شود. که دلایل کند شدن سرعت سیستم و ترفندهای افزایش سرعت ویندوز را‌ می‌توانید از این لینک بخوانید.

اگر تمام موارد ذکر شده را چک کردید و همه به درستی کار‌ می‌کردند اما هنوز هم سرعت کامپیوتر شما پایین بود، این مسئله نشان‌ می‌دهد که کامپیوتر شما به بدافزار آلوده شده است. زیرا بدافزارها‌ می‌توانند در پس زمینه کامپیوتر، برنامه‌ها و سرویس‌هایی را اجرا کنند که منابع سیستم را بی دلیل به کار گرفته و باعث کاهش سرعت آن‌ شوند و تاثیرات منفی چشمگیری روی عملکرد سیستم‌ بگذارند.

ناپدید شدن فایل‌ها

از جمله نشانه‌های مهم دیگر ویروسی شدن کامپیوتر به ناپدید شدن فایل‌ها می‌توان اشاره کرد. در این سال‌ها تعداد باج افزارهای کامپیوتری به شدت افزایش یافته است. در واقع باج افزار فایل‌های کامپیوتر قربانی را رمزگذاری کرده و آن‌ها را از دسترس خارج‌ می‌کند. تنها در صورتی فایل‌های کاربر دوباره قابل استفاده‌ می‌شوند که در مدت زمان تعیین شده، قربانی مبلغ درخواست شده را به باج افزار بپردازد. در چنین شرایطی باج افزار برای جلوگیری از رد یابی شدن معمولا پول دیجیتالی مانند بیت کوین درخواست‌ می‌کند. اما حتی با پرداخت پول باز هم هیچ تعهدی برای بازگردانی فایل‌ها وجود ندارد.

از آنجایی که مدت زمان بین آلوده شدن کامپیوتر به باج افزار و رمزگذاری فایل‌ها بسیار کم است، بهترین راه حل ممکن تهیه دائمی ‌backup از فایل‌هاست.

مشکل وصل شدن به اینترنت

اگر با مشکل وصل شدن به اینترنت مواجه هستید و مدام با خطای مشکل اتصال به اینترنت روبه رو‌ می‌شوید در برخی موارد این مسئله نشان‌ از ویروسی شدن کامپیوتر شما دارد.

اما شاید سوال پیش بیاید که چرا ویروس باید دسترسی به اینترنت را قطع کند؟ در واقع برخی بدافزارها وارد تنظیمات شبکه کامپیوتر می‌شوند و با اضافه کردن یک پروکسی و قطع دسترسی سیستم به اینترنت، از دانلود ابزارهای حذف بدافزار جلوگیری‌ می‌کند.

بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر این نوع بدافزارها، دانلود یک نرم افزار حذف بدافزار مانند Malwarebytes روی یک سیستم دیگر و انتقال آن به سیستم آلوده از طریق USB است.

۵ نشانه دیگر آلوده شدن سیستم به ویروس را در بخش دوم این مقاله بخوانید.

 

منبع: makeuseof

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *