معرفی جک J5 برقی با قیمت ۴۵ میلیون تومان در بازار چین؛ گزینه ای مناسب برای ایران

معرفی جک J5 برقی با قیمت ۴۵ میلیون تومان در بازار چین؛ گزینه ای مناسب برای ایران

چند سالی می شود که چین عنوان بزرگ ترین بازار خودروی جهان را به خود اختصاص داده است. در سال گذشته بیش از ۲۸ میلیون دستگاه انواع خودروی نو در این کشور پر جمعیت به فروش رسید که این رقم در مقایسه با دومین بازار بزرگ یعنی ایالات متحده، حدود ۱۱ میلیون دستگاه بیشتر بود.

با توجه به رشد فزاینده وسایل نقلیه در خیابان های چین و افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، توسعه خودروهای پاک در دستور کار قرار گرفته و بسیاری از خودروسازان این کشور به سمت توسعه اتومبیل های برقی گرایش پیدا کرده اند.

کمپانی نام آشنای جک (JAC) یکی از این خودروسازان است که برای ارایه مدل برقی ۳۳۰ در نیمه اول سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی نموده؛ این سدان سبز از آنجایی که بر پایه مدل Heyue یا همان J5 شکل گرفته، نسبتا زیبا بوده و برخلاف اکثر همتایان هموطن خود از بدنه ای متناسب بهره می برد.

البته سپرهای نصب شده بر روی جک ۳۳۰ در قسمت جلو و عقب هماهنگی چندانی با ذات الکتریکی آن ندارند، چرا که ورودی های هوای بزرگی داشته و کمی هم حجیم دیده می شوند.

نیروبخش ۳۳۰ یک موتور الکتریکی به قدرت ۱۴۴ اسب بخار است که می تواند آن را به نهایت سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت برساند. درباره ظرفیت باتری های این خودرو حرفی به میان نیامده، اما بر اساس اطلاعات موجود با یک بار شارژ انرژی لازم برای طی مسافتی در حدود ۳۳۰ کیلومتر را تامین می کند.

اگر چه ارقام ذکر شده برای سدان برقی چینی ها قابل مقایسه با استانداردهای جهانی نیست، اما برای بازار داخلی این کشور مناسب بوده و آن را در سطحی برابر یا بهتر نسبت به رقبا قرار می دهد. برای این خودرو قیمت پایه ای در حدود ۷۰ هزار یوان تعیین شده، رقمی که در صورت تبدیل ارز برابر با ۴۵٫۵ میلیون تومان می شود.

با توجه به حضور بسیار پر رنگ جک در ایران، هیچ بعید نیست که روزی نسخه برقی J5 یا همان ۳۳۰ نیز به خیابان های کشور راه پیدا کند؛ البته این اتفاق به شرطی رخ می دهد که تولید اتومبیل های بعضا باستانی خاتمه پیدا کرده و شرایط برای حضور وسایل نقلیه پاک برقی فراهم شود.

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *