چگونه ویندوز ۱۰ را از آپلود بسته‌های به‌روزرسانی به دیگر رایانه‌های متصل به اینترنت باز داریم؟

تصویر پیدا نشد

همان‌طور که مستحضر هستید، کمپانی مایکروسافت به‌منظور کاهش فشار وارده به سرورهای خود در زمان عرضه بسته‌های به‌روزرسانی اقدام به افزودن قابلیتی به سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ نموده است که رایانه‌های شخصی مصرف‌کنندگان را به‌مانند سرویس‌دهنده‌ای مبدل ساخته و از اتصال اینترنت آن‌ها جهت آپلود بسته‌های آپدیت استفاده می‌نماید. ویژگی نامبرده که تحت عنوان دانلود همتا به همتا یا به‌عبارتی‌دیگر Peer-to-Peer شناخته می‌شود در حالت استفاده از انواع رایانه‌های شخصی گوناگون در پیکربندی یک شبکه محلی می‌تواند بسیار مفید واقع شده، اما هنگامی‌که صحبت از ارسال بسته‌های به‌روزرسانی به قالب دیگر کامپیوترهای متصل به اینترنت به میان می‌آید، ممکن است برای برخی دیگر آن‌چنان تأثیرگذار واقع نگردد (به‌خصوص افرادی که ترافیک سرویس آن‌ها محدود بوده و از اتصالات حجمی جهت دسترسی به اینترنت بهره می‌جویند).

با گاسپ وب همرا باشید

خوشبختانه غیرفعالسازی پهنای باند آپلود بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ از جانب کمپانی مایکروسافت در بطن منوی تنظیمات محصول نهان گشته است. اگر به خاطر داشته باشید، رسانه سخت‌افزار پیشتر با تدوین نوشته‌ای نحوه چگونگی انجام این مهم را خدمت خوانندگان عزیز ارائه داده است، اما ازآنجایی‌که مدت زمانی طولانی از تاریخ ارسال مطلب گذشته و بیلدهای منتشر شده و تغییرات انجام پذیرفته در ساختار منوی تنظیمات سیستم‌عامل مذکور ممکن است دگرگونی‌های فراوانی را با خود به ارمغان آورده باشند، لذا تصمیم بر آن شد تا با تدوین مقاله‌ای جدید، دستورالعمل انجام این اقدام را مجدداً به‌روزرسانی نماییم.

برای این منظور ابتدا بر روی منوی استارت کلیک کرده و سپس گزینه تنظیمات (Settings) را در گوشه سمت چپ پایین پنجره انتخاب کنید.

حال از طریق صفحه جدید به نمایش در آمده، ابتدا به دسته‌بندی Update & Security وارد شده و پس از انتخاب سربرگ Windows Update از طریق پنل موجود در سمت چپ پنجره، بر روی گزینه Advanced options کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که پنجره مربوط به تنظیمات پیشرفته به‌روزرسانی سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

آپلود

اکنون کافی است تا پس از ورود مجدد به لینک Delivery optimizations از طریق صفحه جدید نمایان گردیده، یکی از گزینه‌های موجود در زیرمجموعه قابلیت “Allow download from other PCs” را انتخاب نمایید.

گزینه PCs on my local network در حالت کلی ایده‌آل‌ ترین و بهترین حالت به شمار می‌رود، زیرا علاوه بر اینکه مزیت‌های حاصل از فناوری P2P عاید شخص مصرف‌کننده شده، مشکلات ناشی از آپلود بسته‌های به‌روزرسانی به قالب دیگر رایانه‌های شخصی متصل به اینترنت نیز کاملاً مرتفع می‌گردند. گزینه فوق زمانی بسیار کاربرد دارد که شبکه‌ای در قالب محل زندگی فرد و یا کار وی موجود باشد، در این حالت سیستم‌عامل ویندوز تنها یک مرتبه بسته‌های آپدیت را دانلود کرده و سپس تمامی آن‌ها را در بین دیگر رایانه‌های شخصی متصل به شبکه به اشتراک می‌گذارد که خود در زمینه کاهش پهنای باند دانلود مصرفی و فزونی سرعت دریافت تأثیرات هنگفتی را سبب می‌گردد.

به‌عنوان مثال اگر تعداد ۵ رایانه در منزل شخصی حاضر بوده که همگی نیز به یکدیگر متصل و تشکیل یک شبکه کوچک محلی را داده باشند، گزینه فوق در حالت کلی سیستم‌عامل را وادار می‌نماید تا بسته‌های به‌روزرسانی را تنها با استفاده از رایانه سرور دانلود و سپس به دیگر کلاینت‌های موجود ارسال نموده و از دریافت ۵ مرتبه‌ای بسته‌های آپدیت خودداری به عمل آورد.

گزینه PCs on my local network, and PCs on the Internet که در حالت پیش‌فرض نیز تحت انتخاب قرار دارد علاوه بر اشتراک بسته‌های به‌روزرسانی دانلود شده در بین دیگر رایانه‌های شخصی شبکه محلی، به آپلود آن‌ها در قالب دیگر کامپیوترهای متصل به اینترنت نیز مبادرت ورزیده و سناریو پیشتر اشاره شده را برقرار می‌سازد. در این حالت تمامی رایانه‌های متصل به شبکه اینترنت عملیات دریافت بسته‌های آپدیت را همچنان از قالب سرویس‌دهنده‌های مایکروسافت صورت می‌دهند، اما سرباره وارده به سرورهای کمپانی مذکور به دلیل استفاده از اتصال اینترنت مصرف‌کنندگان با کاهش بیشتری همراه گشته و هزینه ترافیک نیز به قبض کاربر صادر می‌شود؛ لذا انتخاب آن در صورت عدم به‌کارگیری سرویس‌های نامحدود توصیه نمی‌شود.

آپلود

درصورتی‌که هیچ کدام از سناریوهای اشاره شده در پاراگراف‌های فوق در مورد شما صدق نمی‌کنند (شبکه محلی در منزل برقرار نبوده و اتصال اینترنت نیز نامحدود نمی‌باشد) قطع کامل عملکرد مکانیسم با غیرفعالسازی گزینه “Allow downloads from other PCs” توصیه می‌شود تا نگرانی‌های موجود از بابت آپلود بسته‌های به‌روزرسانی نیز به صفر کاهش پیدا کنند.

تنظیم نوع اتصال اینترنت در حالت محدود (Metered)

انتخاب گزینه Metered در حالت کلی به سیستم‌عامل تفهیم می‌کند که اتصال اینترنت فعلی از محدودیت‌هایی در ارسال و دریافت بسته‌های داده برخوردار بوده و لذا فرآیند انتقال اطلاعات نباید با استفاده از آن صورت پذیرد. در این حالت ویندوز از آپلود بسته‌های به‌روزرسانی به قالب دیگر رایانه‌های متصل به شبکه اینترنت خودداری به عمل می‌آورد.

برای این منظور ابتدا به منوی تنظیمات سیستم‌عامل وارد شده و سپس دسته‌بندی Network & Internet را بگشایید.

حال کافی است تا پس از مراجعه به بخش Wi-Fi، ابتدا شبکه بیسیم وای فایی که رایانه شخصی هم‌اکنون به آن متصل است را با کلیک نمودن بر روی آن انتخاب کرده و سپس گزینه “Set as metered connection” را فعال کنید. اکنون شبکه فعلی محدود گشته و عملیات آپلود بسته‌های به‌روزرسانی با استفاده از آن دیگر صورت نمی‌پذیرد.

آپلود

همان‌طور که مشاهده کردید، روش اشاره شده در این بخش منحصراً در قالب شبکه‌های وای فای قابل اجرا می‌باشد، بنابراین اگر دستگاه مودم هم‌اکنون با استفاده از کابل Lan به رایانه شخصی متصل گشته است، دستورالعمل فعلی دیگر جوابگو نمی‌باشد (رایانه باید حتماً از کارت شبکه وای فای برخوردار باشد، مانند یک دستگاه لپ‌تاپ). علاوه بر آن ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که استفاده از این روش درصورتی‌که اتصال P2P سیستم‌عامل را با استفاده از راهکار پیشتر اشاره شده غیرفعال نموده‌اید دیگر ضرورتی ندارد، زیرا در این حالت اگر رایانه به‌عنوان سیستم سرور در قالب شبکه محلی در حال فعالیت باشد، ایجاد محدودیت در اتصال اینترنت آن (انتخاب گزینه Metered) از اشتراک بسته‌های به‌روزرسانی در بین دیگر کامپیوترهای متصل به شبکه فعلی نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

 

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *