چگونه نرم‌افزار Adobe Reader را وادار به خواندن متن سند با صدای بلند کنیم؟

تصویر پیدا نشد

استفاده از قابلیت تبدیل گفتار به متن یا به‌عبارتی‌دیگر Text to Speech در زمینه صرفه‌جویی در وقت و زمان می‌تواند تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد. به‌عنوان مثال شخصی ممکن است از این قابلیت در جهت خواندن متن یک کتاب بهره جسته و یا فرد دیگری با تلفظ صحیح یک کلمه انگلیسی بدون نیاز به مراجعه به دیکشنری‌های صوتی مختلف مانند مترجم گوگل و … مستقیماً از طریق نرم‌افزار مورد استفاده آشنایی پیدا نماید. بسیاری از رایانه‌های شخصی امروزه از دو  قالب صوتی مؤنث و مذکر جهت تدارک عملکرد مکانیسم تبدیل گفتار به متن و خوانش مطالب بهره می‌برند. علاوه بر آن امکان به‌کارگیری صداهای مختلف و لهجه‌های گوناگون در هنگام قرائت متون به زبان‌های متفاوت نیز به‌طور کلی امکان‌پذیر می‌باشد.

ازآنجایی‌که صحبت نمودن رایانه شخصی با کاربر و استفاده از قابلیت تبدیل گفتار به متن در زمینه مرتفع سازی طیف گسترده‌ای از انواع مشکلات نظیر آشنایی با تلفظ صحیح کلمات، خوانش کتب و اسناد، مطالعه امتحانات و یا حتی علاقه وافر نسبت به گوش فرا دادن به جای خواندن و … می‌تواند مفید واقع گردد، لذا بر همین اساس تصمیم بر آن شد تا در این مقاله آموزشی کوتاه طریقه چگونگی وادار نمودن نرم‌افزار محبوب Adobe Reader جهت قرائت متون انتخابی را با یکدیگر بیاموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که متأسفانه برنامه نامبرده در حال حاضر از قالب زبان فارسی پشتیبانی نکرده و استفاده از آن جهت خوانش مطالب فارسی امکان‌پذیر نمی‌باشد، اما عملکرد آن در زبان انگلیسی به زیبایی هر چه تمام‌تر صورت می‌پذیرد.

نرم‌افزار ادوبی Reader و همچنین قالب فرمت PDF به‌طور کلی انتخاب پیش‌فرض طیف عظیمی از مصرف‌کنندگان در زمینه جا به جایی و همچنین مطالعه کتب و اسناد الکترونیک به شمار می‌روند که بر همین اساس کمپانی سازنده نیز تمهیدات فراوانی را جهت فزونی ویژگی‌های محصول خود به کار بسته است. قابلیت تبدیل گفتار به متن که اخیراً به قالب نرم‌افزار نامبرده افزوده شده است مستقیماً ابزار Narrator ویندوز را جهت قرائت متون به کار بسته و قدرت عملکرد خود را از آن دریافت می‌نماید، بر همین اساس نسخه سیستم‌عامل مورد استفاده در زمینه کارکرد صحیح ابزار تأثیرات مختلفی را می‌تواند به خود اختصاص دهد؛ علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که فراخوانی ابزار مذکور از طریق نرم‌افزار در متمرکز نمودن گستره فعالیتی آن اثرگذار بوده و دیگر همانند حالت پیش‌فرض به قرائت بلند تمامی اقدامات کاربر نظیر کلیک کردن و … نیز مبادرت نمی‌ورزد.

ابتدا یک فایل سند مبتنی بر فرمت PDF که قصد خوانش بلند آن توسط رایانه شخصی را در سر دارید توسط نرم‌افزار ادوبی Reader بگشایید.

پس از گشودن موفقیت‌آمیز فایل سند، ابتدا به سربرگ View مراجعه کرده و پس از نگهداری نشانگر ماوس بر روی زیرمنوی Read Out Loud، گزینه Activate Read Out Loud را فعال نمایید. اکنون ابزار تبدیل گفتار به متن فعال گشته و کافی است تا بر روی یک پاراگراف از متن کلیک کنید تا رایانه شخصی به قرائت بلند آن اقدام نماید که مدت زمان طول خوانش نیز وابسته به تعداد کلمات تشکیل‌دهنده پاراگراف انتخابی از طریق نوار پیشرفت نمایان گردیده بر روی صفحه نمایشگر قابل اطلاع می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که فعال‌سازی ابزار اشاره شده با استفاده از فشردن کلیدهای ترکیبی Shift + Ctrl + Y نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

گفتار به متن

انتخاب دیگر گزینه‌های مربوطه با عنایت به بازگشت به مسیر پیشین میسر می‌باشد. بر همین اساس گزینه Read This Page Only به قرائت بلند صفحه فعلی و گزینه Read To End of Document نیز متن را تا انتهای سند با صدای بلند خوانش می‌نماید (گزینه‌های Pause و Stop نیز نیاز به توضیح ندارند). علاوه بر آن غیرفعالسازی کامل ابزار با استفاده از فشردن کلیدهای ترکیبی اشاره شده و یا انتخاب گزینه Deactivate Read Out Loud صورت می‌پذیرد.

گفتار به متن

درصورتی‌که سرعت خوانش متن و یا دیگر مشخصه‌های فرد قرائت کننده مانند میزان بلندی و یا تن صدای وی برای شما ناخوشایند است، استفاده از بخش تنظیمات ابزار Narrator جهت تغییر آن‌ها به مقادیر دلخواه امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس در کادر جستجو محتوا عبارت Narrator را تایپ نمایید.

ابزار مبدل گفتار به متن به‌محض اجرای آن به‌وسیله تایپ عبارت فوق شروع به خوانش تمامی کلمات و اقدامات کاربر می‌نماید. اکنون کافی است تا از طریق پنجره اصلی نرم‌افزار ابتدا به تنظیمات Voice مراجعه کرده و سپس مقادیر مربوط به مشخصه‌های پیشتر اشاره شده را با استفاده از دستگیره‌های Speed of the voice ،pitch of the voice و Pitch of the voice تنظیم سازید. علاوه بر آن تغییر صدای فرد قرائت کننده از حالت مذکر به مؤنث و بالعکس در پنجره فعلی و از طریق منوی کشویی Select a different voice for Narrator نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

گفتار به متن

در نهایت پس از اعمال تنظیمات کافی است تا ابزار Narrator را بسته و سپس متن سند مورد نظر خود را همانند دستورالعمل پیشین و استفاده از مبدل داخلی ویرایشگر ورد مجدداً قرائت نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که تغییر دیگر تنظیمات برنامه نامبرده با مراجعه دوباره به آن نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

 

منبع:sakhtafzar

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *