پردازنده‌های ۱۲ نانومتری Ryzen تنها نیستند؛ چیپ ست‌های سری AMD 400 هم در راه‌اند

پردازنده‌های ۱۲ نانومتری Ryzen تنها نیستند؛ چیپ ست‌های سری AMD 400 هم در راه‌اند
اگر خبرها را دنبال کرده باشید، احتمالاً می دانید AMD در نظر دارد سال ۲۰۱۸ نسل جدید از پردازنده‌های Ryzen را با به‌کارگیری فناوری ساخت ۱۲ نانومتری روانه بازار کند، حالا می دانیم چیپ ست‌های سری AMD 400 نیز در راه هستند.

اخیراً چیپ ست‌هایی از سری AMD 400 توسط کارگروه PCI-SIG [که پشت استاندارد PCI Express (PCIe) قرار دارد] بررسی شده‌اند که نشان می‌دهد آماده عرضه هستند. این چیپ ست‌ها تحت عنوان “Promontory 400 Series” ثبت شده‌اند که Promontory با سری ۳۰۰ نیز استفاده شده بود. همان‌طور که از مدت‌ها قبل انتظار می‌رفت، چیپ ست‌های سری AMD 400 از رابط PCIe 3.0 برای ارتباط با پردازنده بهره می‌برند. سری ۳۰۰ از رابط PCIe 2.0 بهره می‌گیرد که مطلوب نیست. حالا می دانیم یکی از بهبودهای چیپ ست‌های سری ۴۰۰، مهاجرت به رابط PCIe 3.0 برای ارتباط با پردازنده است که Root Complex نیز را تحت تاثیر قرار می دهد. در همین حال می دانیم خبری از پشتیبانی از PCIe 4.0 نیست. جالب‌تر اینکه AMD اعلام کرده قصد دارد پلتفرم AM4 را تا سال ۲۰۲۰ حفظ کند، در این حالت بدون تغییر سوکت پردازنده امکان پشتیبانی از استانداردهای جدیدتر چون PCIe 5.0 بعید به نظر می‌رسد. مهاجرت از رابط PCIe 2.0 به PCIe 3.0، بر توانایی‌های ارتباطی چیپ ست می‌افزاید که می‌تواند به صورت افزایش تعداد شکاف‌ها و درگاه‌های ارتباطی پرسرعت و همچنین امکان پشتیبانی از کنترلرهای پرسرعت خارجی متعدد باشد.

با در نظر گرفتن تمایل AMD برای حفظ و پشتیبانی پلتفرم AMD AM4 که می‌بایست بدون تغییر سوکت پردازنده باشد، احتمالاً مادربردهای فعلی از پردازنده‌های جدید و چیپ ست‌های جدید نیز از پردازنده‌های فعلی Ryzen پشتیبانی می‌کنند.

منبع:shahrsakhtafzar

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *