مقایسه سه محصول جدید هواوی از سری میت ۱۰: Mate 10 معمولی در مقابل Mate 10 Lite و Mate 10 Pro

مقایسه سه محصول جدید هواوی از سری میت ۱۰: Mate 10 معمولی در مقابل Mate 10 Lite و Mate 10 Pro

سه گوشی هوشمند جدید هواوی یعنی Mate 10‌ نسخه معمولی، Mate 10 Lite و Mate 10 Pro شباهت‌ها و تفاوت‌های فراوانی با هم دارند. موضوعی که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. گاسپ وب

هواوی در سال جاری میلادی، سه گوشی هوشمند را از سری میت ۱۰ پیش روی مشتاقان قرارداد. به این ترتیب، نسخه معمولی میت ۱۰ در کنار دو نمونه‌ای قرار گرفت که با پسوند Lite و Pro از هم متمایز شده‌اند. این سه محصول در سطوح مختلف بازار پیش روی مشتاقان قرار گرفته‌اند و قابلیت‌ها و مشخصه‌های متفاوتی دارند. هواوی این سه محصول را به نحوی ساخته و پرداخته کرده تا نیازهای طیف وسیعی از کاربران را با استفاده از المان‌های مختلف برآورده کند. المان‌هایی که طبیعتاً عملکرد متفاوت و البته برچسب قیمتی خاص را برای هریک به دنبال داشته است.

preview

از نگاه دیگر، اگرچه مولفه‌هایی نظیر دوربین دوگانه و توان سخت‌افزاری قابل توجه در این سه محصول نهفته است اما تفاوت‌های زیادی میان این سه برادر وجود دارد. در این بین، میت Mate 10 Pro را باید گزینه سطح بالا و پرچمدار سه‌گانه‌های جدید هواوی به حساب آورد که مولفه‌های سخت‌افزاری را در حد والا پیش روی کاربران قرار می‌دهد. این محصول را می‌توان با پرچمدارهای به نام بازار از برندهای مختلف، مقایسه کرد و نکته قابل توجه اینکه میت ۱۰ پرو در رویارویی با هیچ‌ یک از گزینه‌ها، از پیش باخته نیست. پس از این، نسخه استاندارد میت ۱۰ و پس از آن Mate 10 Lite قرار می‌گیرند. با این مقدمه، در ادامه، از نگاه شهر سخت‌افزار نگاهی دقیق‌تر به شباهت‌ها و تفاوت‌های این سه محصول خواهیم داشت. از آنجایی که میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو شباهت‌های بیشتری داشته و گزینه‌های جذاب‌تری برای کاربران به حساب می‌آیند، در این بررسی سعی خواهیم کرد تمرکزمان را روی بیان شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو محصول بگذاریم. این در حالی است که قابلیت‌های میت ۱۰ لایت را هم از نظر خواهیم گذراند.

طراحی و کیفیت ساخت
میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو از طراحی تا حد زیادی مشابه بهره می‌برند. هر دو گوشی از ترکیب شیشه‌ای در پشت بهره‌مند شده‌اند که گوشه‌های خمیده و البته نوار مخصوص ویژه تعبیه المان‌های دوربین پشتی را در خود جا داده است.

اگرچه از نگاه ظاهری، شباهت‌های زیادی میان این دو وجود دارد اما میت ۱۰ از ابعاد ۱۵۰.۵ در ۷۷.۸ در ۸.۲ میلی‌متر بهره می‌برد و ۱۸۶ گرم وزن دارد. این در حالی است که میت ۱۰ پرو در ابعاد ۱۵۴.۲ در ۷۴.۵ در ۷.۹ میلی‌متر روانه بازار شده و ۱۷۸ گرم وزن دارد. اگرچه تفاوت در این بخش، چندان چشمگیر نیست اما میت ۱۰ پرو، بلند قامت تر، باریک‌تر و سبک‌تر از میت ۱۰ ظاهر شده است. این دو محصول در قالب تنوع رنگی قابل توجهی روانه بازار شده‌اند. میت ۱۰ در قالب رنگ‌های قهوه‌ای، سیاه، طلایی و طلایی-صورتی روانه بازار شده است. حال آنکه میت ۱۰ پرو را می‌توانید در قالب رنگ‌بندی آبی، خاکستری، قهوه‌ای و طلایی-صورتی از بازار تهیه کنید.

در این بخش، میت ۱۰ لایت از ابعاد ۱۵۶.۲۰ در ۷۵ در ۷.۵ میلی‌متر بهره می‌برد، ۱۶۴ گرم وزن داشته و البته خبری از ترکیب شیشه‌ای در پشت آن نیست. حاشیه‌های صفحه‌نمایش هم به ویژه در قسمت سمت راست و چپ، بسیار محدود است. فریم فلزی در کنار بدنه پشتی پلاستیکی گزینه‌ دیگری است که هواوی در نسخه لایت استفاده کرده است. میت ۱۰ لایت در قالب رنگ‌های طلایی، سیاه و آبی به بازار عرضه شده است.

preview

در بخش طراحی و ساخت، تفاوت اصلی آن است که میت ۱۰ پرو استاندارد IP67 را به منظور مقاومت در برابر نفوذ آب در مقابل شما قرار می‌دهد. به بیان دیگر، در استفاده از این محصول می‌توانید از نفوذ ناپذیری آب تا عمق یک متر و به مدت ۳۰ دقیقه اطمینان حاصل کنید. میت ۱۰ پرو از این استاندارد بی‌بهره است و تنها در مقابل پاشش آب، مقاومت دارد.

میت ۱۰ پرو از سنسور تشخیص اثرانگشت در پشت گوشی بهره می‌برد و خبری از کلید هوم در جلوی گوشی نیست. این در حالی است که در نسخه استاندارد میت ۱۰، سنسور در جلوی گوشی قرار گرفته است. نکته قابل توجه اینکه در میت ۱۰ لایت هم سنسور تشخیص اثرانگشت در پشت گوشی و پایین لنز دوگانه دوربین قرار گرفته است.

صفحه‌نمایش
در این بخش، میت ۱۰ از صفحه‌نمایش ۵.۹ اینچی با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰ پیکسل بهره‌مند شده و تراکم آن، ۴۴۹ پیکسل در هر اینچ است. حال آنکه میت ۱۰ پرو از صفحه‌نمایش ۶.۰ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰ در ۲۱۶۰ پیکسل و تراکم ۴۰۲ پیکسل در هر اینچ بهره می‌برد. جای تعجب نیست که میت ۱۰ پرو صفحه‌نمایش بزرگ‌تری داشته باشد اما در کمال تعجب، رزولوشن کم‌تری دارد!

البته این رزولوشن کم‌تر، الزاماً به معنای کیفیت پایین‌تر نیست زیرا میت ۱۰ پرو از صفحه‌نمایش OLED بهره می‌برد که نسبت کنتراست بهتری در مقایسه با همتای LCD خود دارد. در مقام مقایسه، میت ۱۰ استاندارد از صفحه‌نمایش LCD استفاده می‌کند. میت ۱۰ پرو از نسبت ابعاد ۱۸:۹ در صفحه‌نمایش بهره می‌برد و این نسبت برای میت ۱۰، گزینه سنتی ۱۶:۹ است. هر دو محصول از حاشیه‌های محدود صفحه‌نمایش بهره می‌برند و با محتویات HDR10 هم سازگار دارند. با وجود این، حاشیه‌ها در میت ۱۰ پرو تا حد بیشتری کاهش یافته‌ است. هر دو محصول از صفحه‌نمایشی با میزان روشنایی ۷۳۰ نیت بهره می‌برند.

در نهایت به میت ۱۰ لایت می‌رسیم که از صفحه‌نمایش ۵.۹۰ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰ در ۲۱۶۰ پیکسل بهره می‌برد. این صفحه‌نمایش در ابعاد ۵.۹ اینچی ظاهر شده و نسبت صفحه به بدنه ۷۶.۵ درصد را در مقابل شما قرار خواهد داد. نسبت ابعاد صفحه‌نمایش، ۱۸:۹ بوده و تراکم ۴۰۹ پیکسل در هر اینچ را شاهد هستیم.

سیستم‌عامل و توان سخت‌افزاری
با انتخاب هر یک از دو محصول برتر یعنی میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو، امکان استفاده از تراشه هشت هسته‌ای Kirin 970 برای شما مهیا خواهد بود. در این ترکیب، چهار هسته با فرکانس کاری ۲.۳۶ گیگاهرتز در کنار چهار هسته با فرکانس ۱.۸ گیگاهرتز به ایفای نقش می‌پردازند. هر دو محصول از واحد پردازش عصبی هم بهره‌مند شده‌اند تا استفاده مفید‌تری را از هوش مصنوعی شاهد باشید و عملکرد و کارایی افزایش یابد.

تفاوت‌ها در بخش المان‌های سخت‌افزاری، در میزان رم و فضای ذخیره‌سازی داخلی نمود پیدا می‌کند. جایی که میت ۱۰ از چهار گیگابایت رم در کنار ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داخلی بهره می‌برد و میت ۱۰ پرو علاوه بر گزینه یادشده، امکان استفاده از شش گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داخلی را هم برای شما فراهم می‌کند. با این تفاسیر، میت ۱۰ پرو توان و فضای ذخیره‌سازی سطح بالاتری را در مقابل شما قرار می‌دهد. با وجود این، در میت ۱۰ پرو خبری از شکاف ویژه تعبیه کارت حافظه جانبی نیست اما میت ۱۰ نسخه استاندارد به این گزینه هم مجهز شده است.

preview

میت ۱۰ لایت از تراشه ضعیف تر در مقایسه با برادرهای خود بهره‌مند شده است. این محصول، HiSilicon Kirin 659 را در مقابل شما قرار می‌دهد که پردازنده هشت‌ هسته‌ای را در قالب چهار هسته Cortex-A53 با فرکانس ۲.۳۶ گیگاهرتز در کنار چهار هسته پردازشی Cortex-A53 با فرکانس کاری ۱.۷ گیگاهرتز قرار داده است. در بخش پردازش گرافیکی هم شاهد استفاده از Mali-T830 MP2 خواهید بود. میت ۱۰ لایت در قالب نسخه مجهز به چهار گیگابایت رم، ۶۴ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داخلی به بازار عرضه شده است. این در حالی است که با استفاده از شکاف ویژه تعبیه کارت حافظه جانبی می‌توانید از حافظه‌ای تا ۲۵۶ گیگابایت استفاده کنید. درنظر داشته باشید که شکاف تعبیه کارت حافظه جانبی، نظیر آنچه در بسیاری از محصولات امروزی حاضر در بازار شاهد هستیم، با شکاف استفاده از سیم‌کارت دوم، مشترک است.

در خصوص قابلیت‌های ارتباطی، میت ۱۰ از درگاه یو‌اس‌بی نوع C در کنار جک ورودی ۳.۵ میلی‌متری هدفون بهره می‌برد و میت ۱۰ پرو از USB-C پشتیبانی کرده اما در آن خبری از جک ورودی ۳.۵ میلی‌متری هدفون نیست. هر دو محصول یادشده قابلیت ارتباطی Cat.18 LTE را در کنار دو سیم‌کارت، پشتیبانی می‌کنند.

میت ۱۰ لایت از وای‌فای ۸۰۲٫۱۱ b/g/n در کنار وای‌فای دایرکت، بلوتوث نسخه ۴.۲، جی‌پی‌اس، گلوناس و BDS به عنوان گزینه‌های ارتباطی بهره می‌برد. علاوه بر این درگاه میکرو یو‌اس‌بی ۲.۰ نیز به منظور شارژ و انتقال اطلاعات در این محصول، تعبیه شده است. به بیان دیگر، خبری از درگاه یو‌اس‌بی نوع C در میت ۱۰ لایت نیست.

در خصوص سیستم‌عامل هم تفاوتی میان میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو وجود ندارد و هر دو از اندروید ۸٫۰ اوریو در کنار رابط کاربری Emotion UI نسخه ۸.۰ بهره می‌برند. با استفاده از یک کابل مخصوص می‌توانید بدون نیاز به داک، محیطی شبیه به رابط کاربری کامپیوترهای شخصی را از طریق اتصال گوشی به تلویزیون یا نمایشگر ایجاد کنید.

میت ۱۰ لایت در بخش نرم‌افزاری، یک گام از میت ۱۰ معمولی و پرو عقب مانده و از اندروید ۷.۰ نوقا در کنار رابط کاربری EMUI 5.1 بهره می‌برد.

دوربین و عملکرد باتری
در بخش مولفه‌های دوربین، گزینه‌ای برای بررسی تفاوت‌ها در میان میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو وجود ندارد. هر دو گوشی هوشمند از سنسور مونوکروم ۲۰ مگاپیکسلی و سنسور رنگی ۱۲ مگاپیکسلی در ساختار ترکیب دوربین دوگانه بهره می‌برند. اگرچه می‌توانید از سنسور مونوکروم به‌طور مستقل و برای ثبت عکس‌های سیاه و سفید استفاده کنید اما معمولا گوشی از هر دو سنسور به طور همزمان برای ثبت عکس استفاده کرده و نتیجه بدست آمده را برای دست‌یابی به خروجی با جزئیات و نور بیشتر، با هم ترکیب می‌کند.

preview

روی کاغذ، دوربین میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته و بهره‌مندی از قابلیت‌هایی نظیر لرزش‌گیر اپتیکال، دیافرگم f/1.6 و البته استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص سوژه‌ها، قابل تحسین است. به این ترتیب، دوربین می‌تواند تنظیمات را برای هر عکس، بنابر آنچه توسط سنسور دیده می‌شود بهینه‌سازی کند. این امر به ویژه در عکس‌برداری از غذا، به تولید رنگ بهتر و ارائه خروجی جذاب‌تر کمک می‌کند. در جلوی گوشی هم هر دو محصول از سنسور ۸ مگاپیکسلی بهره‌مند شده‌اند. سنسوری که کیفیت خوب را در خروجی قرار می‌دهد و از گزینه‌هایی نظیر زیباسازی چهره بهره می‌برد. در صورتی که سلفی خود را در محیطی با نور محدود بگیرید امکان روشن کردن صفحه‌نمایش به‌منظور استفاده از نور آن وجود خواهد داشت.

میت ۱۰ لایت در بخش پشتی از ترکیب دوربین دوگانه ۱۶ و ۲ مگاپیکسلی بهره می‌برد که در کنار فلش LED قرار گرفته‌اند. با وجود این، عملکرد سنسور دوم در این محصول، متفاوت بوده و تنها به ایجاد بوکه‌های جذاب، عمق میدان یا همان تارکردن تصویر کمک می‌کند. به بیان دقیق‌تر، هر دو سنسور، از نوع رنگی بوده و خبری از نمونه مونوکروم نیست. علاوه بر این، امکان ثبت تصاویر با استفاده از دوربین ۲ مگاپیکسلی هم وجود ندارد. در بخش جلوی گوشی هم از ترکیب دوربین دوگانه ۱۳ و ۲ مگاپیکسل با هدفی مشابه استفاده شده است. میت ۱۰ لایت در بخش جلوی گوشی از فلش هم بهره می‌برد تا به تامین بهتر نور در محیط‌هایی که شرایط نوری در مضیقه قرار گرفته و می‌خواهید عکس‌های سلفی بگیرید کمک کند.

2.jpg - 43.91 kB

میت ۱۰ و میت ۱۰ پرو باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی را در مقابل شما قرار می‌دهند. در این بین سیستم مدیریت هوشمند باتری برای بهبود حداکثری عملکرد آن، قابل توجه است. هواوی مدعی شده با ۲۰ دقیقه شارژ باتری دستگاه می‌توانید به مدت یک روز کامل از آن استفاده کنید. این شرکت چینی در هر دو محصول از تکنولوژی SuperCharge استفاده کرده اما خبری از قابلیت شارژ بی‌سیم نیست.

میت ۱۰ لایت از نظر ظرفیت باتری هم محدودتر بوده و ترکیب ۳۳۴۰ میلی آمپرساعتی را در مقابل شما قرار می‌دهد.

قیمت
در حال حاضر میت ۱۰ نسخه معمولی با قیمتی در حدود ۲ میلیون و پانصد هزار تومان در بازار کشورمان به فروش می‌رسد. این در حالی است که میت ۱۰ لایت قیمتی در حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومان دارد و البته در خصوص میت ۱۰ پرو هم باید منتظر ماند و دید چه برچسب قیمتی را شاهد خواهیم بود. برچسب قیمتی که مطمئنا عددی فراتر از آنچه در خصوص میت ۱۰ عنوان شد را روی خود خواهد داشت.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *