شیشه‌های خودترمیم در راه بازار ابزارهای هوشمند؛ دیگر نگران شکستن گوشی خود نباشید!

شیشه‌های خودترمیم در راه بازار ابزارهای هوشمند؛ دیگر نگران شکستن گوشی خود نباشید!

اگر تلفن همراه و یا گجت کامپیوتری گران قیمت شما از ارتفاعی هرچند کم، با انرژی و زاویه ای خاص، بر روی سطحی سخت رها شود، احتمالاً نتیجه آن شکستن صفحه نمایش و یا کل دستگاه خواهد بود. اما به نظر می‌رسد این مشکل در آینده حل خواهد شد.

شکستن شیشه (به خصوص صفحه نمایش گجت‌های هوشمند امروزی) نه تنها اتفاقی ناراحت کننده است بلکه فرد را نیز با هزینه‌هایی روبرو می‌کند. از این رو افرادی که به اندازه کافی بدشانس بوده‌اند و دستگاه هوشمندشان دچار این مشکل شده است، همواره به دنبال راه حلی برای این موضوع بوده‌اند.

سازندگان ابزارهای هوشمند و متخصصین ساخت شیشه مانند شرکت Corning هر ساله تلاش می‌کنند، شیشه‌هایی سخت‌تر و با دوام بیشتر تولید کنند. با این وجود شکستن صفحه نمایش هنوز هم یکی از بزرگترین مشکلات، حتی در جدیدترین دستگاه‌های رده بالای بازار به حساب می‌آید. در سال‌های گذشته شرکت LG برای قسمت پشتی گوشی LG G Flex 2 طرحی ارائه کرد که نه تنها از ایجاد خط و خش بر روی این قسمت جلوگیری می‌کرد، بلکه قابلیت خودترمیمی را نیز دارا بود؛ با این حال نگرانی اصلیِ مربوط به شکستن و ضربه دیدن صفحه نمایش هنوز پابرجا بود.

اواخر هفته گذشته سایت خبری NHK گزارشی از یک گروه تحقیقاتی در یکی از دانشگاه‌های توکیو منتشر کرد. بر اساس این گزارش محققین ماده شیشه‌ای جدیدی کشف کردند که در دمای اتاق و با کم‌ترین فشار برای چسبیدن مجدد، قادر است خود را ترمیم کند.

این شیشه جدید که تحت نام «پلی اتر – تایوریس» معرفی شده است، قادر است تنها در ۱۰ ثانیه خود را مجدداً بازسازی و ترمیم کند.

این شیشه جدید که با نام «پلی اتر – تایوریس» (polyether-thioureas) معرفی شده است، در حالی کشف شد که محققین در حال آزمایش مواد چسبنده جدید بودند. قابلیت خودبازسازی به این شکل در مواد نرم و لاستیکی بسیار رایج است، اما دیدن چنین قابلیتی در یک شیشه پلیمری سخت، بسیار غافلگیرکننده بود. این در حالی است که فرآیند ترمیم و بازسازی مجدد این شیشه تنها ۱۰ ثانیه طول می‌کشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پلیمر ذاتأ ماده‌ای بسیار قوی و مستحکم است، با این وجود توسط فشرده‌سازی در نقاط شکست به راحتی قابل ترمیم می‌باشد. پس از این‌که قطعه بازسازی شده برای مدت طولاتی‌تری (چند ساعت) بی‌استفاده گذاشته شد، مشخص گردید ماده ترمیم شده استقامتی به اندازه استقامت ماده اولیه خود را به دست آورده است. یو یانگیزاوا، دانشجوی بخش شیمی و بیوتکنولوژی که این ماده خودترمیم را کشف کرده است، به نتایج اولیه خود تکیه نکرد و مجدداً آزمایش‌هایی را تکرار کرد. یکی از این آزمایش‌ها در ویدیوی بالا دیده می‌شود و حکم تأییدی بر کیفیت خود‌ترمیمی این ماده جدید است.

وی امیدوار است شیشه جدید به عنوان ماده‌ای دوست‌دار محیط زیست معرفی گردد، چرا که دستگاه‌هایی که از این شیشه بهره ببرند به جای دور ریخته شدن صفحه نمایش، قابلیت تعمیر و ترمیم مجدد را دارا هستند. بدون شک کاربرد این ماده جدید فراتر از صفحه نمایش دستگاه‌های هوشمند خواهد بود و یکی از کاربردهای ارزشمند آن احتمالاً در صنایع و علم پزشکی خواهد بود.

منبع:sakhtafzarmag

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *