به قابلیت Management Engine پردازنده‌های اینتل اعتماد ندارید؟ قاطعانه نه بگویید!

به قابلیت Management Engine پردازنده‌های اینتل اعتماد ندارید؟ قاطعانه نه بگویید!

اگر خبرها را دنبال کرده باشید، احتمالاً از نگرانی‌ها نسبت به قابلیت Management Engine پردازنده‌های اینتل مطلع هستید. در یک اقدام خوب کمپانی Dell تصمیم گرفته کامپیوتر شخصی با Management Engine غیر فعال شده عرضه کند.

Management Engine در پردازنده‌های اینتل یک ریز کامپیوتر کامل در ابعاد مینیاتوری است که کارکرد اصلی آن ارائه قابلیت‌های مدیریتی و کنترل از راه دور است. از آنجایی که این قابلیت به تمامی کامپیوتر کاربر و داده‌های آن دسترسی دارد، هرگونه رخنه امنیتی می‌تواند فاجعه بار باشد. از همین رو کمپانی گوگل رسماً اعلام کرده به دنبال حذف این قابلیت از پردازنده‌های اینتل مورد استفاده خود است. از آنجایی که Management Engine یک قابلیت در سطح سخت افزار است، امکان غیر فعال کردن آن برای خریداران وجود ندارد.

Dell در یک اقدام بی نظیر دست به عرضه لپ تاپ‌های تجاری با قابلیت Management Engine غیر فعال شده زده است. برخی لپ تاپ‌های این کمپانی از جمله مدل‌های ۷۴۸۰، ۵۴۸۰، ۵۵۸۰ و Latitude 14 5000  در دو گونه در دسترس هستند که قابلیت Management Engine در یکی از آنها غیر فعال شده است و امکان سفارش دادن آن وجود دارد. هرچند این ویژگی در برخی مدل‌ها مجانی است و Dell مبلغ اضافی بابت آن دریافت نمی‌کند، اما برخی مدل‌های دیگر تا ۳۰ دلار با مدل معمولی اختلاف قیمت دارند.

دور از انتظار نیست شاهد عرضه کامپیوترهای رومیزی فاقد قابلیت Management Engine نیز باشیم.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *