بریتانیا نسبت به استفاده از آنتی‌ویروس روسی Kaspersky هشدار داد

بریتانیا نسبت به استفاده از آنتی‌ویروس روسی Kaspersky هشدار داد

در ادامه موج نگرانی‌ها نسبت به Kaspersky Lab، مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا (به اختصار NCSC) نسبت به استفاده از محصولات امنیتی این کمپانی روسیه‌ای هشدار داد. با این حال هشدار بریتانیا نه بر اساس شواهد دال بر جاسوسی، بلکه مبتنی بر تحلیل خطر است.

به گفته NCSC، آنها در طول بررسی‌های داخلی خود که شش ماهه به طول انجامیده، به هیچ گونه شواهدی که نشان دهد محصولات Kaspersky به جاسوسی از کامپیوتر کاربران می‌پردازند دست پیدا نکرده‌اند. این مرکز در عین حال از نهادهای دولتی خواسته از محصولات Kaspersky بر روی کامپیوترهای حاوی اطلاعات حساس استفاده نکنند. جالب اینکه NCSC تاکید کرده هشدار آنها صرفاً به کامپیوترهای حاوی اطلاعات حساس مرتبط با امنیت ملی محدود می‌شود و متوجه دیگر نهادهای دولتی یا کاربران عادی نیست.

ماجرای نگرانی نسبت به محصولات Kaspersky هنگامی شروع شد که هکرهای دولتی اسرائیل متوجه وجود یک سند محرمانه دولتی ایالات متحده آمریکا بر روی سرورهای Kaspersky می‌شوند. در نهایت آنها دولت آمریکا را مطلع کردند که منجر به ممنوعیت استفاده از محصولات Kaspersky در نهادهای دولتی شد.

Kaspersky خود در تشریح ماجرا اعلام کرد سند محرمانه مورد بحث به علت آلوده بودن به بدافزار برای تحلیل بیشتر به سرورهای این کمپانی منتقل شده و یک رویه طبیعی درباره همه فایل‌های آلوده است. Kaspersky ادعا کرده آنها نسبت به ماهیت فایل بی خبر بوده اند و پس از پی بردن به اهمیت بالای آن، بلافاصله نسبت به حذف کامل آن اقدام کرده‌اند.
بررسی‌های FBI نشان داده سند محرمانه مورد بحث توسط یک کارمند دولتی، خارج از پروتکل‌های سازمانی به کامپیوتر شخصی مجهز به یک محصول امنیتی Kaspersky منتقل شده است. Kaspersky ادعا کرده کامپیوتر آن کارمند به بدافزار آلوده بوده است و به همین دلیل فایل‌های آلوده از جمله سند مورد بحث برای تحلیل بیشتر به سرورهای این کمپانی فرستاده شده‌اند.

هرچند بریتانیا رسماً Kaspersky  را متهم به جاسوسی نکرده و خبری هم از منع استفاده نیست، اما به وضوح باعث نگرانی کاربران می‌شود. به همین دلیل Kaspersky خبر از آمادگی برای همکاری در راستای رفع نگرانی‌ها داده است.

NCSC رسماً به تمامی نهادهای دولتی بریتانیا نسبت به استفاده از محصولات امنیتی Kaspersky هشدار داده است.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *