افزودن و حذف نرم‌افزارهای مورد نظر به منوی کلیک راست ماوس صفحه دسکتاپ در ویندوز

تصویر پیدا نشد

صفحه میز کار یا به‌عبارتی‌دیگر دسکتاپ سیستم‌عامل ویندوز بدون شک محیطی مناسب جهت دسترسی سریع به میانبرهای اجرایی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های مختلف تلقی می‌گردد، اما گاهی اوقات تعدد تعداد آیکون‌ها و یا حتی شلوغی بیش از حد صفحه نامبرده در بروز برخی از آزار و اذیت‌ها و یا حتی ناراحتی اشخاص تأثیراتی را به خود اختصاص می‌دهد. اگر خلوتی و زیبایی محیط میز کار برای شما نیز به‌عنوان یکی از فاکتورهای اساسی مطرح است، بنابراین افزودن میانبرهای برخی از نرم‌افزارها به قالب آن ممکن است خوشایند نباشد، اما از طرفی دیگر دسترسی سریع‌تر به فایل اجرایی برنامه و سهولت در گشودن آن قابلیتی غیر قابل انکار محسوب می‌گردد.

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر با تدوین مقاله‌ای نحوه چگونگی شخصی‌سازی زیرمجموعه New از منوی کلیک راست سیستم‌عامل ویندوز را خدمت خوانندگان عزیز ارائه دادیم. بر همین اساس ازآنجایی‌که ویرایش بخش‌های مختلف میانبر نامبرده از حوصله تنها یک نوشته خارج بوده و کاربران اغلب سفارشی‌سازی قسمت‌های محدودی از آن را مدنظر خود قرار می‌دهند؛ لذا در این نوشته تصمیم بر آن شد تا طریقه چگونگی اصلاح منوی کلیک راست صفحه دسکتاپ و افزودن انواع و اقسام نرم‌افزارهای مورد استفاده به قالب آن را با یکدیگر بیاموزیم تا علاوه بر تکمیل مطالب رسانه سخت‌افزار، محیط میز کار مصرف‌کنندگان نیز عاری از حجم انبوه آیکون‌های برنامه‌های مختلف باقی بماند.

اجرای دستورالعمل فعلی در قالب تمامی نسخه‌های نوین سیستم‌عامل ویندوز برقرار می‌باشد (صحت این مهم به دلیل عدم دسترسی به ویندوز XP متأسفانه قابل تائید نیست).

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در کادر کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Regedit را وارد نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

اکنون از طریق پنجره ویرایشگر ابزار رجیستری به مسیر زیر مراجعه کنید:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

کلیک راست

شخصی‌سازی منوی محتویات کلیک راست ویندوز با عنایت به تولید و ساخت فرامین مورد نظر در زیرمجموعه کلید Shell صورت می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا اکنون یک مرتبه بر روی کلید Shell کلیک راست کرده و سپس از طریق گزینه New > Key، کلید جدیدی را در زیرمجموعه آن ایجاد و عنوان مناسبی را به آن نسبت دهید. این نکته را مدنظر داشته باشید که عنوان کلید ایجاد شده، در حقیقت همان متنی می‌باشد که در قالب منوی کلیک راست صفحه دسکتاپ نمایان می‌گردد، بنابراین سعی کنید تا از انتخاب اسامی نامفهوم و بی‌معنی جلوگیری کرده و عنوان کلید را حدالامکان با نام نرم‌افزاری که قصد اجرای آن را در سر دارید همسان کنید.

کلیک راست

اکنون جهت تولید کلید دربردارنده فرمان اجرایی نرم‌افزار مورد نظر، یک مرتبه بر روی کلید جدید ایجاد نموده در مرحله پیشین کلیک راست کرده و سپس از طریق دسته‌بندی New، گزینه Key را انتخاب نمایید (New > Key).

نام کلید فوق را به command تغییر دهید (دقت کنید که تمامی حروف به‌صورت کوچک تایپ شوند).

کلیک راست

اکنون کافی است تا جهت تکمیل دستورالعمل، مسیر کامل نرم‌افزاری که قصد گشودن آن را در سر دارید انتخاب نمایید. برای این منظور ابتدا به محل نصب برنامه مورد نظر خود مراجعه کرده و ضمن نگاه داشتن کلید Shift از طریق صفحه‌کلید، بر روی فایل اجرایی نرم‌افزار کلیک راست کنید.

حال گزینه Copy as path را به‌منظور ایجاد رونوشتی از مسیر فعلی فایل در حافظه کلیپ برد سیستم‌عامل انتخاب نمایید.

مجدداً به پنجره ابزار ویرایشگر رجیستری مراجعه کرده و پس از گشودن مقدار (Default) موجود در زیرمجموعه کلید Command (در بخش سمت راست پنجره)، مسیر کامل و صحیح فایل اجرایی را در کادر Value Data وارد نمایید.

کلیک راست

اکنون تمامی مراحل به پایان رسیده و دستورالعمل با موفقیت عملی گشته است که صحت این مهم را می‌توانید با مراجعه به صفحه دسکتاپ و سپس کلیک راست نمودن در قالب آن بررسی نمایید. شمارش میانبرهای قابل اعمال به بطن منوی کلیک راست به‌طور کلی از تعداد بی‌نهایتی برخوردار می‌باشند، اما این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که شلوغی بیش از حد منوی محتویات فوق علاوه بر اعطای ظاهری نامناسب، در زمینه فزونی موانع سهولت به دیگر زیرمجموعه‌های آن (مانند گزینه New) نیز تأثیرات گوناگونی را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که پاک نمودن میانبرهای افزوده شده به قالب منوی کلیک راست صفحه دسکتاپ با عنایت به مراجعه مجدد به ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل و سپس حذف کلید منتسب به مسیر (کلیدی که عنوان آن را پیشتر به مورد دلخواه تغییر داده‌اید) و تمامی زیرمجموعه‌های آن امکانپذیر می‌باشد، اما باید دقت ویژه‌ای داشته باشید تا از حذف کلی کلید Shell خودداری کنید.

 

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *